Współczesna stomatologia prócz stosowania tradycyjnych metod leczenia, wykorzystuje również te innowacyjne z udziałem mikroskopu. Dzięki niemu przeprowadzane zabiegi są bezpieczne i charakteryzują się wysoką skutecznością. Wykorzystanie narzędzia, jakim jest mikroskop, ułatwia stomatologowi zlokalizowanie zmiany i prawidłowe jej opracowanie. Jeszcze nie tak dawno, zanim lekarze dentyści zaczęli wykonywać zabiegi z użyciem mikroskopu, pacjenci byli zmuszani do ekstrakcji bolących zębów, gdyż ich kanały nie były dobrze widoczne gołym okiem. Na szczęście te czasy już minęły i teraz na długo możemy cieszyć się pięknym uśmiechem.
Leczenie pod mikroskopem – szybsze i skuteczniejsze
Współczesna stomatologia, dzięki wykorzystywaniu mikroskopu może wykonywać nawet te najbardziej skomplikowane zabiegi dentystyczne i obserwować je w bardzo dużym powiększeniu. Daje to możliwość bardzo precyzyjnych działań w polu zabiegowym, np. o wielkości 1×1 mm. Dzięki wykorzystaniu mikroskopu można uzyskać nawet 40 – krotne powiększenie, które umożliwia wykonywanie skomplikowanych zabiegów endodontycznych czy chirurgicznych. Doskonale sprawdza się też przy usuwaniu złamanych narzędzi z kanału zęba. Posługując się tego rodzaju sprzętem optycznym, stomatolog może bezbłędnie odnaleźć wszystkie kanały i idealnie je opracować, by móc je potem szczelnie i dokładnie wypełnić czy też usunąć stare wypełnienie. Stosując metodę leczenia zębów pod mikroskopem dentysta może również zamknąć perforację korzenia lub dna komory zęba.
Mikroskop – nieodzowny element zabiegów stomatologicznych
Dobra widoczność to podstawa podczas wykonywania zabiegów stomatologicznych. Mikroskop stomatologiczny jest wykorzystywany nie tylko w endodoncji czyli leczeniu kanałowym. Doskonale sprawdza się też w chirurgii stomatologicznej oraz w periodontologii – profilaktyce i leczeniu chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Pomaga precyzyjnie wykonać resekcję wierzchołków korzeni zębów, obejrzeć i zrewidować rany poekstrakcyjne czy też zlokalizować złamane w czasie zabiegów chirurgicznych fragmenty zębów. Zastosowanie mikroskopu w implantologii i chirurgii pozwala uniknąć ryzyka uszkodzenia nerwów czy zatoki szczękowej, a możliwość dokładniejszego rozróżniania zdrowych tkanek od tych patologicznych sprawia, że rany po zabiegach goją się dużo szybciej. Leczenie zębów pod mikroskopem stanowi również nieodzowną pomoc w stomatologii zachowawczej, na przykład przy leczeniu próchnicy. Wykorzystanie sprzętu optycznego pozwala dokładnie oczyścić ząb i ochronić zdrowe tkanki.