Endodoncja, czyli leczenie kanałowe chroniące zęby przed ekstrakcją

Endodoncja, czyli leczenie kanałowe chroniące zęby przed ekstrakcją

Kiedyś leczenie kanałowe było długotrwałe, a przede wszystkim bolesne. Dlatego wielu pacjentów, by nie odczuwać już bólu decydowało się na usunięcie zęba, wierząc, że jest to jedyne rozwiązanie. Na szczęście dzisiaj,  dzięki wykorzystaniu specjalistycznych urządzeń endodoncja jest zabiegiem komfortowym, a przede wszystkim pozwalającym przez długi czas cieszyć się pięknym uśmiechem.

Endodoncja krok po kroku

Dzięki leczeniu kanałowemu udaje się ochronić zniszczone zęby przed ekstrakcją, czyli ich usunięciem. Tuż przed zabiegiem endodoncji stomatolog zleca wykonanie RTG zębów i po jego ocenie przystępuje do leczenia kanałowego. Podczas zabiegu stomatolog oczyszcza zęby z próchnicy, a następnie otwiera komorę zęba i usuwa miazgę znajdującą się w jej środku. Cały zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, które coraz częściej  zastępowane jest znieczuleniem komputerowym. Po odsłonięciu kanałów zębowych dentysta oczyszcza je dokładnie, usuwając wszystkie toksyny bakteryjne. Następnie wyczyszczone i poszerzone kanały zębowe są dokładnie dezynfekowane, tak by przygotować je do wypełnienia. Po wysuszeniu kanałów zębowych są one szczelnie wypełniane materiałem uszczelniającym i uniemożliwiającym dostęp do środka bakteriom. Na zakończenie wykonywane jest ponowne zdjęcie RTG w celu upewnienia się, że wszystkie kanały zębowe zostały wyczyszczone i  w żadnym z nich nie ma ryzyka powstawania bakterii. Ostatni etap endodoncji mikroskopowej polega na odbudowie naruszonej korony zęba. Jeśli ubytek jest niewielki wystarczy odpowiednie wypełnienie czyli założenie plomby ( dla dzieci mamy kolorowe plomby). Przy większych – należy odbudować go koroną protetyczną.

Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem

Wykorzystanie mikroskopu przy leczeniu kanałowym przynosi doskonałe efekty. Pozwala na  dużo precyzyjniejsze i bardziej komfortowe dla pacjenta leczenie . Dzięki możliwości powiększenia leczonego zęba nawet do 40 razy,  kanał zębowy zostaje doskonale wyczyszczony, co sprawia, że podjęta terapia jest dużo skuteczniejsza. Endodoncja mikroskopowa pozwala na przeprowadzenie niemal bezbolesnego leczenia kanałowego. Dziś wielu dentystów usuwa miazgę w znieczuleniu miejscowym na jednej wizycie, tym samym chroniąc pacjentów przed bólem i stresem, a także przed skutkami ubocznymi związanymi z dewitalizacją czyli nakładaniem na miazgę pasty zawierającej paraformaldehyd. Dzięki nowoczesnemu leczeniu kanałowemu tzw. metodą ekstyrpacji z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego pacjent praktycznie nie odczuwa bólu.

Ból po leczeniu kanałowym zęba

Po wykonaniu zabiegu endodoncji mikroskopowej zęba pacjent może odczuwać delikatny dyskomfort. Jednak po zniknięciu opuchlizny, znajdującej się w pobliżu leczonego zęba nie powinny już występować żadne dolegliwości bólowe. Jeśli jednak po kilku dniach ból zęba nie ustępuje, należy jak najszybciej udać się do kliniki stomatologicznej na kontrolę leczonego zęba.

Ceny leczenia kanałowego

Koszt leczenia kanałowego zęba uzależniony jest od liczby kanałów, jaka się w nim znajduje. Najmniej pacjent zapłaci za endodoncję zębów jednokanałowych. Największy koszt obejmuje leczenie zębów cztero-  lub trzykanałowe, do których należą górne i dolne szóstki, siódemki oraz ósemki.

Udostępnij:

Adres

ul. Okulickiego 30,
26-600 Radom

Telefon

+48 33 11 663
kom. 533 018 055

Godziny otwarcia

Pon-Pt 10:00–20:00

Kontakt

kontakt@stomatologia-jankowscy.pl